|  | 

Blog

Funkcjonalizm

Funkcjonalizm zadecydował o architekturze małych form ? podmiejskich will i domków jednorodzinnych, otoczonych ogródkami. Na ogół nie odznaczają się one większą różnorodnością form. Bardziej modernistyczne i nowatorskie w formie są z reguły własnością architektów, plastyków, ludzi bardzo dobrze sytuowanych. Przeważają domki z czerwonej lub żółtej cegły, czasem drewniane lub z częścią drewnianą, o dwuspadowych dachówkowych dachach z mansardowymi pokoikami na poddaszu. Mistrzowsko wykorzystana jest zieleń w małych przydomowych ogródkach, w postaci kęp ozdobnych drzew, krzewów i kwiatów wyrastających z idealnie strzyżonych trawników. Obecnie te peryferyjne, szeroko rozlane dzielnice will i małych domków jednorodzinnych w ogródkach, ujętych w regularną kratę ulic i uliczek są, obok zwartej zabudowy śródmieści, dominującym elementem krajobrazu miast duńskich, zajmującym największe w nich przestrzenie. Są wyrazem dążeń większości rodzin duńskich, dla których głównym celem życia jest osiągnięcie własnego, jednorodzinnego domu, pieczołowicie wypielęgnowanego w ozdobnym ogródku. Charakterystycznym rysem tych domów, bardzo funkcjonalnych i o różnym standardzie wykończenia, często mocno przeszklonych, są stojące przed nimi białe maszty z powiewającymi flagami narodowymi.

funkcjonalizm

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.