|  | 

Blog

Jezyk w Danii

Dominującym językiem w Królestwie Danii jest język duński. Jest on obowiązujący nie tylko w metropolitalnej części królestwa, ale także nauczany i obok miejscowych używany w urzędach na Wyspach Owczych i Grenlandii. Na Wyspach Owczych w powszechnym użyciu jest język farerski, należący do nordyckiej grupy języków germańskich. Na Grenlandii natomiast w powszechnym użyciu jest grenlandzka odmiana języka Eskimosów. Królestwo Danii jest więc złożone z trzech części nie tylko ze względu na rozmieszczenie geograficzne, ale także ze względów kulturowych. Dania metropolitalna ma wielowiekową historię. Duńczycy często podkreślają, iż ich państwo jest najstarszą monarchią Europy. Obecny ustrój polityczny państwa ? monarchia konstytucyjna ? wprowadzony został w połowie ubiegłego wieku, po zrzeczeniu się władzy absolutnej i podpisaniu w dniu 5 czerwca 1849 r. liberalnej konstytucji przez króla Fryderyka VII. Obecnie obowiązujący Akt Konstytucyjny uchwalony był 5 czerwca 1953 r. i obowiązuje we wszystkich częściach Królestwa Danii. U jego podstaw leżą idee demokracji burżuazyjnej.

jezyk-w-danii

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.