|  | 

Blog

Mont Saint-Michel

W jaki sposób Góra św. Michała w Bretanii w ciągu jednej nocy dostała się w ręce Normanów, francuskie dzieci uczą się już w szkole: kapryśna rzeka graniczna Couesnon zmieniła swój bieg. To spowodowało, że wznosząca się 80 m n.p.m. wyspa z obronnym opactwem benedyktynów, którą w ubiegłym stuleciu Wictor Hugo nazwał ,,piramidą na oceanie”, spadła sąsiadom jak z nieba; mogli ją zająć zupełnie bez walki.

Bezpieczna przystań dla osiedleńców.
Prawda i fikcja w nierozerwalny sposób splatają się w historii stożkowatej skały w zatoce morskiej, między wybrzeżem Bretanii a wysuniętym w morze obszarem Normandii. Jedno jest pewne: topograficzna osobliwość skały, niegdyś porośniętej tylko gęstym lasem, czyniła z niej doskonałe miejsce kultu. Celtowie, Rzymianie i w końcu osiedleńcy chrześcijańscy umieli to wykorzystać. Według legendy, w 708 r. biskupowi Avranches Aubertowi ukazał się we śnie archanioł Michał i polecił wznieść na granitowej skale, zwanej wówczas „Mont-Tombe”, kaplicę pielgrzymkową. Ponieważ sceptyczny biskup nie do końca uwierzył w swój sen, zagniewany wysłannik niebios dość boleśnie trącił niedowiarka jednym palcem. W istocie, oglądając głowę Auberta przechowywaną dziś jako relikwię w Avranches, można dostrzec wyraźne wgłębienie w jego czaszce. W miejscu, w którym odnalazł w skale grotę, dostojnik Kościoła polecił zbudować bazylikę ku czci św. Michała. Wkrótce potem gwałtowny przypływ morza pochłonął okoliczne lasy i odciął górę od lądu stałego.
Centrum nauki.
W połowie X w. wzgórze przejęli we władanie benedyktyni z St. Wandrille. Ich kościół, Notre-Dame, był odnawiany po pożarze. Święte wzgórze szybko stało się centrum pielgrzymek, jego historia udokumentowana jest w dwóch muzeach. W kolejnych stuleciach stare budowle musiały ustąpić miejsca romańskiemu kościołowi opackiemu. Jedynie krypta zwana „Notre-Dame-sous-Terre” przypomina o starej świątyni. Śmiałe plany wybudowania nowego opactwa na skale o niewielkiej powierzchni, lecz bardzo stromej, zrodziły się chyba pod złą gwiazdą. Wznoszone ściany wielokrotnie waliły się. Dopiero w XII w. kościół ze sklepieniem krzyżowym i wieżą na skrzyżowaniu naw został w pełni ukończony. W czasach opata Roberta de Torigni, Mont Saint-Michel stał się znaczącym centrum rozwoju nauki. Wzrosły także wpływy polityczne mnichów. Wielokrotnie oblegany, na przemian przez armie angielską i francuską, warowny kościół na wyspie okazał się nie do zdobycia, chociaż od ostrzału ucierpiały jego liczne zabudowania.

Dalsza rozbudowa.
Po zdobyciu Normandii w XII w. przez króla Francji Filipa Augusta powstało gotyckie, zwrócone w stronę morza północne skrzydło, nazwane Merveille. Z tego okresu pochodzi refektarz, sala rycerska i krużganki z 220 smukłymi filarami. W czasie wojny stuletniej wzgórze zabezpieczano kolejnymi fragmentami umocnień. Pod koniec wojny mieszkańcy Mont Saint-Michel przetrwali 30-letnie oblężenie. Do późnych lat XVI w. całe wzgórze stało się jedną, niepowtarzalną budowlą: kościół opacki górował nad licznymi poprzednimi kościołami i kryptami. Po wojnach religijnych, które klasztor przetrwał jeszcze bez strat, zaczął się niepowstrzymany proces upadku Mont Saint-Michel. Oddziały rewolucyjne wypędziły z opactwa ostatnich mnichów, zamieniając jego zabudowania w ponure więzienie nazywane przez lud „Bastille de la proyince”. W ubiegłym wieku budowle Mont Saint-Michel zostały odrestaurowane w tak szerokim zakresie, a zarazem z tak wielką dbałością o szczegóły, że można praktycznie mówić o ich rekonstrukcji. Wtedy właśnie rzeźbiarz Fremiet stworzył pozłacaną figurę świętego Michała wznoszącego ku niebu miecz z kopuły wieży.

Wyspa na morzu cielska.
Aby wydrzeć morzu jeszcze trochę lądu, w poprzednich dziesięcioleciach skonstruowano wał i groblę z dwukilometrową drogą dojazdową. Spowodowało to wzrastające zapiaszczenie zatoki. Już w 1980 r. wyspę od lądu stałego oddzielał tylko jeden na dziewięć przypływów. Aby utrzymać jedyne w swoim rodzaju położenie twierdzy, zniszczono niektóre umocnienia. Mimo to mówi się, że prorocze słowa Victora Hugo, iż pewnego dnia Mont Saint-Michel miast z morza wyłaniać się będzie z pola zielska, mają duże szansę spełnić się w najbliższym czasie.

mont-saint-michel

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.