|  | 

Blog

Ustroj w Danii

Konstytucja duńska nie określa bezpośrednio ustroju społeczno-gospodarczego państwa. Gospodarka duńska oparta jest na prywatnej własności środków produkcji tak w przemyśle, jak i w rolnictwie    oraz    szeroko    pojętych    usługach.    Udział    własności państwowej jest minimalny. Mimo wieloletniej tradycji również udział własności spółdzielczej w ekonomice duńskiej jest niewielki. W przemyśle przeważają małe i średnie przedsiębiorstwa, będące własnością indywidualną bądź spółek kapitalistycznych. W produkcji rolnej dominują gospodarstwa o średnim areale. Zabezpieczając interesy klas posiadających, ustawa zasadnicza stanowi, że ?prawo do własności jest nienaruszalne”. Zgodnie z konstytucją nie można nikogo wywłaszczyć z własności poza przypadkiem, gdy jest to podyktowane wyższym interesem publicznym. Wywłaszczenie takie może nastąpić na specjalnych zasadach i tylko pod warunkiem pełnej rekompensaty, której wysokość ustalana jest na drodze sądowej. Państwo oddziałuje regulująco na wysokość kapitalistycznych zysków za pomocą podatków.

ustroj-w-danii

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.