|  | 

Blog

Wielka kolej

Pieniądze na budowę tej wielkiej linii kolejowej dał rząd kanadyjski, stroną techniczną zajęła się firma brytyjska, mająca za sobą szersze poparcie kapitału angielskiego. Budowa kolei pochłonęła ogromne fundusze i jej koszty odczuli Kanadyjczycy w postaci podwyższonych podatków. W 1861 r. nastąpił kryzys w tej inwestycji i zadłużenie wyniosło 13 min dolarów w chwili, gdy wybudowano już około 1600 km torów. Na razie nie udało się więc doprowadzić do końca wielkiego zamierzenia. Budowa kolei kanadyjskiej przyszła zbyt późno i była zbyt kosztowna, by można było skutecznie konkurować z Amerykanami w przejęciu handlu zachodniego. Niemniej wewnętrzne znaczenie budowy kolei od początku miało bardzo istotne znaczenie dla integracji ziem kanadyjskich, ściślejszego powiązania odległych miast i ośrodków handlowych. Żywiej zaczęły rozwijać się Montreal i Toronto, powstawały nowe fabryki, ułatwiony został handel wewnętrzny. Z drugiej strony budowa kolei przyniosła poważny dług państwowy, wymagała podniesienia podatków i innych świadczeń. Najważniejsze ? być może ? znaczenie budowy wielkiej linii kolejowej polegało na tym, że został uczyniony dalszy wyraźny krok w kierunku unii prowincji kanadyjskich. Kolej wymagała wspólnego działania i wspólnych inwestycji, ułatwiała wzajemne kontakty i stosunki handlowe. Mimo chwilowych przerw w budowie istniało przekonanie, że Grand Trunk Railway spełni swoje zadanie, jeśli linia kolejowa zostanie dociągnięta do Pacyfiku poprzez mało jeszcze spenetrowane zachodnie terytoria Brytyjskiej Ameryki Północnej.

wielka-kolej

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.