|  | 

Blog

Wszystko, czego jeszcze nie wiedziałeś o Luwrze

Wszystko, czego jeszcze nie wiedziałeś o Luwrze

Luwr to miejsce owiane niezwykłą sławą. Czy zasłużenie? Na pewno tak. Będąc w stolicy Francji wręcz nie można go ominąć. O ogromnej randze tego miejsca mówią nie tylko liczby – w swoich zbiorach muzeum posiada ponad 380 tysięcy eksponatów, jednak turystom udostępniona jest tylko ich część – 35 tysięcy. Wśród nich znajdują się najwspanialsze dzieła świata. Tu koniecznie trzeba być!

Od zamku warownego do renesansowego pałacu seks randki Sopot
Co roku miliony turystów myślą podobnie i wykupują tanie loty do Paryża aby zobaczyć to jedno z największych i najsławniejszych muzeów świata. Stanowi ono także ważny punkt orientacyjny na mapie miasta. W końcu znajduje się w Pałacu Luwru, który w XIV wieku jeszcze jako zamek warowny był rezydencją francuskich królów. W XVI wieku Franciszek I zmienił budowlę w renesansowy pałac. Niedługo potem przeprowadził się do Wersalu, pozostawiając w swojej dawnej siedzibie imponującą kolekcję antycznych dzieł sztuki. W oficjalne muzeum Luwr zmieniono w czasie Rewolucji Francuskiej. W 2008 roku z kolei gruntownie je uporządkowano i podzielono na 8 odrębnych działów – Malarstwa, Rzeźby, Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Sztuki Islamu, Rzemiosła Artystycznego, Starożytnego Rzymu oraz Rysunku i Grafiki.

Uśmiech Mony Lisy i nie tylko
Dlaczego muzeum jest tak istotne? To właśnie tu znajduje się sławny portret do którego zmierzają chyba wszyscy odwiedzający, przedstawiający najbardziej intrygujący uśmiech na świecie – Mony Lisy, malarstwa Leonarda da Vinci. Znajdziesz tu także Kodeks Hammurabiego, obraz „Wolność wiodąca lud na barykady”, Kolos Ramzesa II, sarkofag Ariadny czy Wenus z Milo. W dziale malarstwa prawdziwą gratką dla miłośników tego rodzaju sztuki będą z pewnością płótna Rafaela, Michała Anioła czy Guido Reniego. Nie dziwi więc fakt, że Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie z imponującą liczbą ponad 15 tys. zwiedzających dziennie!

Dzieło szatana? Tajemnica pewnej piramidy…
Wejściem do muzeum jest wybudowana w 1989 roku charakterystyczna szklana piramida. Jej zadaniem było odciążenie głównego wejścia do budynku i jak wydaje się… przyciągnięcie uwagi. Wzbudziła bowiem wiele kontrowersji, a mieszkańcy Paryża nie od razu ją pokochali. Próbowano nawet udowodnić, że piramida została stworzona rękami szatana, bowiem (według zwolenników tej spiskowej teorii) składała się z 666 szyb. Szybko jednak udało się zamknąć usta krytykom udowadniając, że jest ich 672. Z czasem jednak szklana budowla przed pałacem stała kolejnym symbolem miasta.

Czekając na…
Wspomniane wcześniej eksponaty to tylko te najbardziej znane. Warto jednak poświęcić na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca więcej czasu. Szczerze powiedziawszy nawet trzeba, gdyż codziennie przed wejściem do muzeum, a następnie przed najsłynniejszymi obiektami gromadzą się prawdziwe tłumy. Długie kolejki są więc gwarantowane. Ale w końcu czym jest kilkadziesiąt minut spędzonych na oczekiwaniu, w porównaniu z zobaczeniem kilku najwspanialszych dzieł świata?

wszystko-czego-jeszcze-nie-wiedziales-o-luwrze

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.