|  | 

Blog

ŻAGAŃ

Żagań według legendy został założony przez słowiańską księżniczkę Żagannę wnuczkę legendarnego Kraka..A według danych historycznych miasto założył Bolesław Kędzierzawy w drugiej połowie dwunastego wieku jako strażnicę przy przeprawie przez rzekę Bóbr.
Nazwa miasta oznacza miejsce po wypalonym lesie (żegać) obecna nazwa obowiązuje dopiero od 1946 roku, przed tą datą obowiązywała nazwa Żegań.
W żaganiu jest, co zwiedzać? jest tu ogromna ilość zabytków począwszy od barokowego zespołu pałacowego Lobkowitzów (obecnie Żagański Pałac Kultury) przez zabytkowe kościoły i kamieniczki aż po muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych..
W Żaganiu gościło wielu sławnych i wielkich ludzi: Franciszek Liszt węgierski kompozytor, który gościł tu dwukrotnie, Stendhal francuski pisarz autor CZERWONE I CZARNE, Honoriusz Balzak, Jan Kepler niemiecki astronom, święty Jan Kapistran?
We wrześniu w mieście, co roku odbywa się Jarmark Michała, impreza zarówno handlowa jak i kulturalna?przez trzy dni odbywają się tu liczne koncerty zarówno lokalnych artystów jak i zaproszonych gwiazd.

zagan

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.