|  | 

Blog

Zasolenie wod

Zasolenie powierzchniowych wód przybrzeżnych Morza Północnego i Skagerraku nie przekracza 34%o. Wzdłuż zachodnich wybrzeży Jutlandii płynie prąd przybrzeżny skierowany od wybrzeży holenderskich ku północy, następnie wzdłuż brzegów Tylandu i Yendsyssel aż po Skagen, gdzie rozgałęzia się. Południowa odnoga opływa przylądek i wpływa do Kattegatu, północna zbacza pod naporem wypływających z Kattegatu wód bałtyckich, kieruje się ku brzegom Norwegii i wzdłuż nich wraca ku południowemu zachodowi, wskutek tego na przedłużeniu cypla Grenen występuje ścieranie się przeciwnych prądów morskich Skagerraku i Kattegatu. Bardzo płytkie zwężenie Cieśnin Duńskich stanowi obszar przejściowy pomiędzy wodami oceanicznymi i bałtyckimi o bardzo zmiennych właściwościach, uzależnionych od sytuacji synoptycznej. Nad ich płytkimi i wydłużonymi progami podwodnymi w 0resundzie (głębokość 8 m) i Wielkim Bełcie (głębokość 15-16 m) odbywa się wymiana wód z basenu bałtyckiego (o pojemności ok. 21 500 km3) z wodami oceanicznymi Morza Północnego. W idealnie spokojnych warunkach, podczas ciszy oceanicznej, z wyżej położonego zwierciadła wody bałtyckiej płynie powierzchniowy prąd z Bałtyku ku Morzu Północnemu, natomiast dołem istnieje przepływ ku Bałtykowi gęściejszej, słonej wody oceanicznej.

zasolenie-wod

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.