|  | 

Blog

Zgromadzenie narodowe

Ostoją interesów ludności francuskiej Dolnej Kanady stało się Zgromadzenie Narodowe, domagające się wzmocnienia elementu francuskiego w zarządzie prowincji oraz ograniczenia angielskiej przewagi w życiu politycznym i gospodarczym. Przyjmując nazwę zwolenników reformy, faktycznie reprezentowała francuska opozycja ? jak już wspomniano ? tendencje konserwatywne. W życiu gospodarczym rzecznikami postępu byli Brytyjczycy. To oni rozwinęli na dużą skalę tzw. imperium handlowe Rzeki Św. Wawrzyńca i nowoczesne metody w wymianie handlowej, organizowali banki, transport i przemysł. Pojęcie reformizmu ograniczali Francuzi Dolnej Kanady do zagadnień politycznych z intencją złamania przewagi brytyjskiej. Walczyli o większy samorząd, nie kwestionując związków ziem kanadyjskich z Brytyjską Ameryką Pomocną. Jednym z podstawowych dla nich zagadnień była sprawa większych kompetencji Zgromadzenia Narodowego w zakresie kontroli nad finansami prowincji. Za żądaniem tym kryło się pragnienie uczynienia rządu odpowiedzialnym przed społeczeństwem i przełamania w ten sposób przewagi brytyjskiej oligarchii.

zgromadzenie-narodowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.