|  | 

Blog

Znaczenie Unii

Unia Górnej i Dolnej Kanady z 1840 r. posiadała jednak mimo wszystko dodatnie znaczenie dla kształtowania się idei jednolitego państwa. Usunęła bariery handlowe, ułatwiła rozwój gospodarczy, ukazała możliwości integracyjne. Po 1850 r. w Zachodniej Kanadzie, zamieszkałej głównie przez ludność pochodzenia brytyjskiego, zaczęto wysuwać koncepcję innego typu unii. W okresie tym, na skutek większego napływu brytyjskich imigrantów, wyrównał się poziom ludności Zachodniej i Wschodniej Kanady, stopniowo przewagę zaczęła, uzyskiwać Kanada Zachodnia (późniejsze Ontario). W tych warunkach nierealna stawała się formuła mówiąca o równej reprezentacji parlamentarnej. Na korzyść Zachodniej Kanady działały obok czynników demograficznych również i momenty gospodarcze. W tej sytuacji niezadowolenie wywoływało to, że część dochodów z podatków ludności Zachodniej Kanady była przeznaczana na potrzeby Wschodniej Kanady. W Toronto coraz częściej rozlegało się hasło: ?Reprezentacja proporcjonalna do liczby ludności”, które po wprowadzeniu w życie dałoby przewagę Zachodniej Kanadzie w parlamencie.

znaczenie-unii

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.