|  | 

Blog

Zwolennicy reform

Argumenty zwolenników reform politycznych w koloniach w rodzaju Roberta Baldwina czy Josepha Howe’a oddziałały na zmianę stosunku opinii brytyjskiej do kolonii. Reformiści podkreślali znaczenie kolonii jako terenów osadniczych dla nadwyżek przeludnionych miast angielskich. Przyznanie przywilejów politycznych koloniom brytyjskim miało, ich zdaniem, przyczynić się do rozwoju całego Imperium Brytyjskiego i ściślejszego związku kolonii z macierzą. Podnoszono, że pozbawianie brytyjskich poddanych w koloniach pełnych praw politycznych mogło grozić ich odpadnięciem od Anglii. W atmosferze tego rodzaju rozważań i dyskusji wypadła właśnie w 1838 r. misja świeżo mianowanego gubernatora generalnego Brytyjskiej Ameryki Północnej, popularnego wśród zwolenników reform, znanego liberała, lorda Durhama. Wybór jego na to stanowisko ze wszech miar okazał się słuszny. Wprawdzie już po 5 miesiącach urzędowania zrezygnował on ze stanowiska w Kanadzie i powrócił do Anglii, okres ten wystarczył mu na opracowanie słynnego Raportu lorda Durhama z 1839 r., stanowiącego jeden z fundamentów przyszłej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

zwolennicy-reform

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje

    Lotnisko Gdańsk zyskuje Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły swoje plany rozwoju na 2013 r., na których zyskać ma gdański międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Przewoźnik zapowiedział najbliższej wiosny zbazować na nim już swój czwarty samolot typu Airbus A320, a co za tym też idzie, chce zwiększyć na istniejących już trasach częstotliwość rejsów.

  • Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco

    Wczasy w San Francisco San Francisko to przepiękne miasto nad Oceanem Spokojnym. Znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę ludności na obszarze Kalifornii. Miasto posiada bardzo bogatą historię. Obecnie jest to bardzo dobrze znany kurort turystyczny. Miedzy innymi warto zobaczyć tutaj Most Golden Gate, a także chińską dzielnice Chinatown a także fabrykę czekolady.